Harry Potter ve Felsefe Taşı

Yazarı: J.K. Rowling
Çeviren: Ülkü Tamer
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı: 2001


Küçük yaşta ailesini bir trafik kazasında kaybeden Harry Potter, teyzesi, eniştesi ve kuzeni Dudley ile birlikte yaşamaktadır. Eniştesi, teyzesi ve kuzeni Harry’e çok kötü davranmaktadırlar ve Harry merdiven boşluğunun altındaki bir odada yaşamaktadır. Çok mutsuz bir çocukluk geçiren Harry’nin 11 inci doğum günü yaklaşmaktadır.

Bir gün Harry’e bir mektup gelir fakat eniştesi mektubu okumasına izin vermez. Fakat mektupların arkası kesilmez hatta giderek artan sayıda mektuplar gelmeye devam eder. Bir gün evin her yerinden mektup yağmaya başlar. Eniştesi evdekileri de alarak evden ayrılırlar ve çok uzak bir yere giderler. Denizin ortasındaki bir adada, küçük bir kulübede yaşamaya başlarlar. Bir akşam kulübeye Hagrid adında dev gibi bir adam gelir. Hagrid, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun bekçisidir. Hagrid, Harry’nin mektupları okuyamadığını öğrenir ve her şeyi anlatır. Anne ve babası trafik kazasında ölmemişlerdir. Onlar büyücüdürler ve kötü büyücü Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir. Harry de bir büyücü adayıdır. Harry, bugüne kadar tüm gerçekleri kendisinden saklayan teyzesi ve eniştesine çok kızar. Hogwarts Büyücülük Okuluna gitmeye karar verir. Okul öncesi alışverişi için Hagrid ile birlikte Diagon Yolu’na giderler. Buradan bir asa, uçan süpürge, büyücülük kitapları, haberci bir baykuş gibi okulda ihtiyaç olan şeyleri alırlar.

Okulun başlayacağı 1 Eylül günü Londra Paddington Tren İstasyonu’na gider. Okula gidecek Hogwarts Ekspresi’nin bulunduğu 9 ¼ peronundan trene biner. Harry trende Ron ve Hermione adında iki arkadaş edinir.

Hogwart’da okula yeni başlayan çocukların kalacakları binalar ve sınıflar seçim ile belirlenmektedir. Öğrenciler büyük bir şapkayı giyerler ve şapka onlara hangi sınıfta olacaklarını söyler. Okulda dört bina ve sınıf vardır. Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin. Slytherin’den genellikle kötü büyücüler çıkmaktadır. Harry’nin okul süresince hep rakibi olacak Malfoy Slytherin’ne seçilir. Harry, Ron ve Hermione ise aynı sınıfa, Gryffindor’a seçilirler. Artık dersler başlamıştır. Harry ve arkadaşları değişik alanlarda büyücülük dersleri almaya başlarlar. Çok farklı maceralar onları beklemektedir artık.

Bir gün Harry ve arkadaşları okulda girilmesi yasak olan üçündü koridora giderler. Burada üç başlı bir canavarın koruduğu “Felsefe Taşı” bulunmaktadır. Felsefe Taşı sahibine ölümsüzlük ve üstün güçler vermektedir. Harry’nin anne ve babasını öldüren kötü büyücü Voldemort da Felsefe Taşının peşindedir. Harry taşı bulur ve Voldemort ile ilk mücadelesini yaşar. Harry Voldemort’u etkisiz hale getirir.

Bu arada okulun sınıfları arasında çeşitli yarışmalar düzenlenmektedir. Gryffindor Harry’nin üstün başarıları ile birinci olur. Artık okul bitmiş ve yaz tatili gelmiştir. Öğrenciler Hogwart Ekspresi ile yaz tatili için evlerine giderler. Harry bu durumdan pek hoşnut değildir, çünkü tatilini geçirebileceği bir ailesi yoktur ve şimdiden okulunu özlemiştir.

28 yorum:

Adsız dedi ki...

süper olmuş vallahi teşekkürler admin sağol çok iyi yazmış ama biraz kısa olmuş bide baya bi biyerleri atlamışsın

Adsız dedi ki...

hiç güzel olmamış çünkü çok kısa ve çok anlamsız

Adsız dedi ki...

iğrenç <A<<

Adsız dedi ki...

sayfa sayısı kaçAdsız dedi ki...

Kaç sayfa

Adsız dedi ki...

Beni çok büyük bi yükten kurtardın ALLAH razı olsun bunu yazana sağolun...

Adsız dedi ki...

Admin cok iyi olmuş tam istedigim gibi kısa ve öz.Bir de sayfa sayısı kaç?¿

Yüzeysel Bakan Dışardaki Adam dedi ki...

kısa ve öz olan özetlemede romanın ne kadar saçma olduğunu görebiliyorum :D

Adsız dedi ki...

Özetini begendim güzel olmuşAdsız dedi ki...

Özeti iyi olmuş ama çok atlanmış

Adsız dedi ki...

274 sayfa 22tl fiyatı var
Özet güzelmiş.

Adsız dedi ki...

bence çok güzel ancak kısa ve anlamlı :)

Adsız dedi ki...

çok iyi olmuş tşk bizim manyak türkçeci özet istedi harry potter 5 in ben başını mı kıçını mı özet olarak yazayım. sağolun. :):):):)

Adsız dedi ki...

harbiden güzel yazmışsın adamın dibisin oğretmende beğendi

Adsız dedi ki...

bence çoook aşırı güzel olmuş . çünkü hoca kitapların özetini çıkarıyor . kısa net çok güzel :) :D

Adsız dedi ki...

açıkçası bu kadar güzel bi romanı böyle yazabilmişsen yani... ben bunu okuduktan sonra kitaba başlamayı düşünmezdim bile. şansıma önceden okumuştum.

Adsız dedi ki...

süper kısa ve öz

Adsız dedi ki...

harika olmuş çok işime yaradı:)

Adsız dedi ki...

kardeşim hata var 9 1/4 değil 9 3/4 olacak yani dokuz üç çeyrek peron ;)
Adsız dedi ki...

güzel ama kısa yinede teşşekkür ederim

Adsız dedi ki...

aynısı vikipedide var

Ayşe Çelik dedi ki...

272

Adsız dedi ki...

devamı yokmu bu kitabın

Adsız dedi ki...

babası MRS DURSLEY yok yazmamışsınız

Adsız dedi ki...

nazenin yılmöaz was here

Unknown dedi ki...

Filmiyle aynısı kitabıyla arasında fark var bu filminin özeti

Adsız dedi ki...

bence ii yani bu nasıl kitap ya felsefe taşında 10 sayfa okudumda böyle anlatmıyordu
:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Adsız dedi ki...

Kitaptaki önemli yerleri yazmamışsınız ilk başı çok uzatıp sonunda çok önemli olan yerleri neredeyse hiç yazmamışsınız bu sebeple güzel olmamış