Acımak

Kitap Adı : Acımak
Kitabın Yazarı : Reşat Nuri Güntekin
Yayımevi ve Adres : İnkılap Yayınevi İstanbul.
Basım Yılı : 29. Baskı

1. KİTABIN KONUSU :
Acımak'ta, görevine bağlılığı ile tanınmış bir İlkokul başöğretmeni zehra hanımın trajik serüveni dile getiriliyor. Temizlik, fedakarlık, fedakarlık hastalığı onda insanlığın en değerli yeteneğini öldürmüştür: Acımak Yeteneğini. Duygusal, geniş ruhlu bir kadın, güzel, doğru, temiz şeyleri çılgınca seviyor. Ama zaafa, düşkünlüğe ve çirkinliğe acımıyor. Yapılmış bir kötülük için hiç bir gerekçe tanımıyor ve acımadan söküp atıveriyor. Bütün insanları etkilemiş güzel bir duygunun romanı.

2. ROMANIN ÖZETİ

Zehra çok çalış, disiplinli, verdiği kararların arkasında duran bir öğretmendir. Bulunduğu okulda bir çok yenilik yapmış ve okuldaki uygun olmayan, güzel olmayan bir çok şeyi değiştirmiştir. Kırık dökük halde bulunan okulu kendi onarmaya kalkmıştır. Öğrencilerin elbiseleriyle, saçlarıyla usanmadan ilgilenmiştir ve onların ikinci anneleri olmuştur.
Ama onun bir tek kusuru aucıma duygusunun olmamasıdır. Zaafa, düşkünlüğe, çirkinliğe acımamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı maarif müdürü onun mebus Şerif Halil beyle tanıştırmak istemiştir. Tabiki mebusunda asıl amacı Zehra'ya babasının hasta olduğunu söylemektir. İkisi birlikte Zehra'nın okuluna giderler. İlk olarak onunla okul öğrencileri hakkında konuşurlar. Zehra çalışkan öğrencilerinden bahsederken gözlerinin içi güler. Ama tembel, zayıf öğrencilerden bahsederken çehresi değişir ve sanki zanlı bir kişiden bahsediyormuş gibi davranır. Bu konu hakkında maarif müdürü ve mebusla saatlerce tartışır ama bir türlü bu fikrinden vazgeçmez. Bu konuyu tartışırken maarif müdürü çok güzel bir örnek verir. Zehra'ya bu örneği anlatır. Küçük bir kızın hırsızlık ile suçlanmasını söyler. Zehra hemen araya girer ve müdahale eder. Evet o bir hırsızdı diye bağırmaya başlar ve onu savunmalarını istemez. Maarif müdürü ise konuyu açar. Bu kızın aslında hırsız olmadığını sadece hırsızların şu evin kapısı önünde dur birisi gelince haber ver diye para karşılığında kandırırlar. O da inanır, olay esnasında bekçiye yakalanır. Daha sonra polise teslim edilir. Polis onu konuşturmaya çalışır ama bir türlü konuşmaz. Zehraya gülerek eğer gerçekten hırsız olsaydı onların ismini vermezmiydi der ve devam eder. Polis ona aldığı paranın iki katını teklif eder ve kız yine almaz. Bu kız hırsızmıydı diyerek Zehra'yla dalga geçerler. Zehra olayı kapatır bir daha o olay üzerine konuşmak istemez.

Laf Zehra'nın babasına gelir. Ama o konuşmak istemez. Babasının hasta olduğunu söylerler fakat zehra babası görmeye gitmek istemez. En sonunda maarif müdürünün ısrarı ile babasını görmeyi kabul eder ve İstanbul'un
yolunu tutar. O akşam tren yolculuğuna başlar.

Her gözlerini kapatışında çocukluğunda başından geçen olayları hatırlar. Babasının eve nasıl sarhoş geldiğini, ablasına çektirdiği işkenceleri bir bir gözlerinin önünden geçirir. Her seferinde babasına olan kini bir kat daha artar. Nihayet tren yolculuğu bitmiş ve babasının bulunduğu eve gitmiştir. Evde sessizlik hakimdir. Onu yaşlı bir adam ile kadın karşılar. Zehra evde insanlarla konuşurken gayet sakin görünmektedir. Hatta neşeli denilecek tavırlar sergiler. Bu hareketlerini herkes yol yorgunluğuna verirler. Daha sonra Zehra'ya babasından kalan bir sandık olduğunu ve onu açıp bakmasını söylerler. Daha sonra zehra sandığı açar ve içinden bir günlük çıkar. Günlüğü okumaya başlar. Günlüğün ilk sayfalarında babasının daha yeni memur çıktığını ve bunun için ne kadar bahtiyar olduğundan bahseder. İçinde olan çalışma azmi, namus, şeref duygularından bahseder ve sayfalar ilerledikçe ilk tayin yerinde babasının iş yaşamından bahsedilir.

Babasının görevinin ilk yıllarında çok çalıştığını hatta masasının üstüne bir takım yapması gereken şeyleri yazdığı anlatır. Bunlar göreve bağlılık, rüşvet almamak gerektiğidir. Birgün babası evlenmeye karar verir ve bir kızla evlenir bu kızın annesi duldur. O da onlarla kalır.Zehra'nın babası yani Mürşit bey sürekli onların ne kadar iyi mükemmel insan olduklarından bahseder aslında bilmediği bir şey vardır. Bu insanlar onu gün geçtikçe batağa sürüklerler. İş yerinde insanlarla tartışmaya başlar kavga eder, sebebi ise önceden onların işlerini yaparken artık yapmamasıdır. Kaynanası onun içini dışını çok iyi bildiği için onu kandırmasınıda iyi bilir. Oğlum bence hiç gereği yok ama bilmem kimin kızının şöyle elbisesi var kızımda genç oda ister ama sen alma der. Tabi bu lafı duyunca Mürşit hemen gider aynı elbiseden alır. Mürşit efendi çok borçlanmıştır. Borç batağının içine girerler.

Birgün kaynanası Mürşit'i İstanbul'a gitmek için kandırır. Orada yaşayalım orası bizim memleketimiz vs. laflar söyler. Oda hemen tayinini oraya çıkarttırmak için girişimlerde bulunur. Bir arkadaşı ona yardım edeceğini ama kaynanası ve karısının çok kötü insanlar olduğunu kaynanasının kocasını dertten öldürdüğünü söyler ve onuda borç batağına soktuklarını ve eğer İstanbul'a giderlerse daha kötü şeylerin onları beklediğini söyler, hem pahalılık olsun hemde başka konular olsun.

Sonunda İstanbul'a giderler ve epeyce bir zaman geçtikten sonra onların yaşantılarına, eğlenceli hayatlarına para yetiştiremez. Sonunda Mürşit bey artık ayyaş, hırsız bir adam olduğunu kızlarının onu hiç sevmediğini ve işsiz olduğundan bahseder ve artık onların iç yüzünü öğrenmiştir. Onlarla onun arkasından değil yüzüne karşı hakaretlere, fesatlıklarda bulunmaya başlamışlardır. Aile içi huzur gibi kavramlar kalmamıştır.

Kaynanası ve karısı onu kızlarına çok kötü bir insan olarak tanıtmışlardır. Kızları ondan nefret etmektedirler. Birgün sokakta sefil bir şekilde dururken Mürşit'i görür ve sohbet ederler. Mürşit'e yardım etmek istediğini söyler. O da Zehra ismindeki kızını yatılı bir okula aldırmasını söyler. Ve artık zehra bu insanlardan arınmıştır. Okulda okumaya başlamıştır.

Günlük bu şekilde biter. Zehra aslında babasının ne kadar iyi bir insan olduğunu öğrendiği için babasının ölüsünün yanına gider, feryatlarla ağlamaya başlar. Zehra bir kaç gün sonra mektebine döner. Artık hiçbir eksiği kalmamıştır. Acımayı öğrenmiştir.

3. ANA FİKİR

Romandan anlaşılacağı gibi insanların birbirlerini etkilediklerini, özelliklikle hayat arkadaşlarını yani eşlerini başarıda, başarısızlıkta çok önemli bir faktör olduklarını bunun içinde doğru insanları kendimize seçmemizi ve insanlara yargısız infaz yapmadan yapılanların sebebini, nedenini, o kişinin içinde bulunduğu durumu öğrenmemiz gerektiğini yani acımak duygusunun doğru zaman ve yerlerde ortaya çıkarmamız gerektiğini vurgulamaktadır.

4. KİTAPTAKİ OLAYLARIN ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Maarif Müdürü: Zehraya bir çok konuda akıl veren ve onun babasının yanına gitmesini sağlayan babacan bir müdürdür.

Mebus Şerif Halil: Zehraya babasının hasta haberini getiren şahıstır.

Zehra: Görevine bağlılığıyla tanınmış, dürüst, çalışkan, başarı hayranı, zaaflık düşmanı bir kadın öğretmendir.

Mürşit: İyi bir memurken, eşinin ve kayınvalidesinin fesatlıklarıyla kötü durumlara düşen bir adamdır.

Necip: Mürşit'e iş verip onu karısıyla aldatan kişidir.

Makbule: Mürşit'in kayınvalidesidir. Onu kötü durumlara düşüren asıl kişidir.

Meveddet: Mürşit'in karısıdır. Sürekli ağlayarak, yakınarak Mürşit'i kandıran kötü bir kadındır.

Tahsin Efendi: Mürşit'e sürekli nasihatlar veren, karısının ve kayınvalidesinin işe yaramaz insanlar olduğunu söyleyen maarif baş katibidir.

5. KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Acımak isimli kitap insanı kendisine hapseden, hayatın kesitlerinden örnekler alarak insanları bilinçlendirmeye çalışan ve okuyanı hayranlığa düşüren mükemmel bir eserdir. Bu kitaptan yaşamaya dair birçok ders alınabilir. Benim bu zamana kadar okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesidir diyebilirim. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

6. YAZAR HAKKINDA BİLGİ

1989'da İstanbul'da doğdu. Edebiyat Fakültesini bitirdi. Liselerde öğretmenlik, Müdürlük, Milli Eğitim Müfettişliği, Paris Kültür Ataşeliği yaptı. UNESCO'da Türkiye'yi temsil etti. Romanları hikayeleri,tiyatro eserlerinin yanısıra çeşitli çevirileri de vardır.1954'de emekli olduktan sonra İstanbul Şehir Tiyatroları Edebi Kurul üyeliğine seçildi. Kanser tedavisi için gittiği Londra'da öldü.

Önemli Yapıtları: Roman: Gizli El, Damga, Kızılcık Dalları, Gökyüzü, Ateş Gecesi, Değirmen, Harabelerin Çiçeği, Kavak Yelleri, Son Sığınak. Öykü: Gençlik ve Güzellik, Eski Ahbap, Tanrı Misafiri, Sönmüş Yıldızlar, Leyla ile Mecnun, Olağan İşler. Oyun: Hançer, Ümidin Güneşi, Gazeteci Düşman, Şemsiye Hırsızı, İhtiyar Serseri, Bir köy Hocası, Yaprak Dökümü gibi eserler.

63 yorum:

furka dedi ki...

kitabı okuduğumda anlamadım ama özetini anladın teşekkürler

furka dedi ki...

kitabı okuduğumda anlamadım ama özetini anladın teşekkürler

Anonim dedi ki...

GERÇEKTEN GÜZEL ANLATMIŞŞINIZ TESEKÜRLER...

Anonim dedi ki...

ben kitabı okuduğumda da çok beğenmiştim özetini de çok güzel yapmışsınız çok teşekkürler ... :)))

Anonim dedi ki...

Kitap güzelmiş Allah razı olsun Reşat Nuri GÜLTEKİN den.

Anonim dedi ki...

Ruhsar kimm

Anonim dedi ki...

ruhsar kim ?

Anonim dedi ki...

cok guzel olmus ellerınıze saglık

Anonim dedi ki...

COK İYİYMİS YAA sınavım vardı kıtabı okumadım sız olmasaydınız 0ı cakcaktım sınawdan SAOLUN

Anonim dedi ki...

Bu gerçekten güzel bir özetti...

Anonim dedi ki...

Sağolun valla yarın sınavımız var bu kitaptan 9/E ye selamlar

Unknown dedi ki...

9 / e hangi okul

Anonim dedi ki...

Muthis bir kitp 11A ya spas

Anonim dedi ki...

yazarın doğum tarihi yanlış

Anonim dedi ki...

Pislik karılar adamı ne hale getirdiler. Ben kitabı ilk okuduğumda çok kin duymuştum Mürşüt Efendinin karısıyla kaynanasına...

Anonim dedi ki...

çok iyi bir kitap . Allah razı olsun . çok şey öğrendik.

Unknown dedi ki...

Çok güzel anlatmış herkese tavsiye ederim

Unknown dedi ki...

Daima kalbe dokunan bir hikaye ilk giriş kısımları çok sıkıcı gelebilir ama önyargılı olmadan okuyun.

Anonim dedi ki...

9E ye selam gönderen şahsiyet kim lan? VPAL de misin? Benimde yarın kitap saınavım var ve 9E deyim...

çapkıın :D dedi ki...

yes off couurse :D

Temmahum dedi ki...

Kitabın özetini hazırlayanın eline koluna sağlık 3defadan aşağı okumayın daha iyi anlamazsiniz

Temmahum dedi ki...

Bendede oyeleydi

Anonim dedi ki...

Gkvdekilere selam 😂

Anonim dedi ki...

çok güzel olmuş çok çok çok çok

Anonim dedi ki...

gençler kitapı okumadım fazla ayrıntı gerektiriyomu ???

Anonim dedi ki...

Çok süper bir kitap gerçekten aslını astarını bilmeden kimseyi suçlamamak gerekiyor

Naronsi dedi ki...

Off bu ne yaa huc bişe anlamadım napcam sınav da 🙄

Anonim dedi ki...

Mealise selamlat

Anonim dedi ki...

bence kitap çok güzel ben 2 kere okudum

Unknown dedi ki...

Bu gün sınav var 9 / A ya selam

kutokari dedi ki...

yarın sınavım var kitabı okuduğumda anlamamamıştım ama şimdi anladım tekrar terar teşekkürler


Anonim dedi ki...

Kitabı okuduğumda anlamadım ama özeti okuyunca anladım.💕

Anonim dedi ki...

9/C edebiyat tmm 20puan elde
Salolun ellerinize saglik

Anonim dedi ki...

Icim agladi
Cidden vicdanım sizladi bu kitabi okumamistim ama keske okusaymisim
(Hocamiz odev vermisti yani sinav olucaktik)

Anonim dedi ki...

Gercekten guzel olmus ben daha kucuk oldugum ixin pek anlamadim 6.sinifim yarin sibavim var ins 100alirim

Anonim dedi ki...

9-B ye selam olsun fkvnfldlfgk

Unknown dedi ki...

Kitabı okumadım ama sınavda çok iyi aldım Allah razı olsun😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃😃

Anonim dedi ki...

Müthiş bi kitap sınavımız vardı 100aldim4🤗

yusuf dedi ki...

Şbeale selamlar

Anonim dedi ki...

11B 👋🏻

Anonim dedi ki...

çok güzel
bir kitap özeti

😘😚😜

Deham dedi ki...

Zavallı mürşit efendi
Kitabın sonunda ağladım valla😢😢😢

Anonim dedi ki...

Kitabı okumadım sadece merak ediyordum.Çok füzel anlatmışsınız TEŞEKKÜRLER.

Anonim dedi ki...

Acayip güzel...��������������

Anonim dedi ki...

Acayip güzel...��������������

Anonim dedi ki...

Acayip güzel...��������������

Anonim dedi ki...

Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu Lisesi 2018-2019 11.sınıf 1.dönem 1. Yazılısında çıkan bu kitaba para vermeyip sadece burdan özetine bakanlar sınavda başarısız oldular bir kitabı her zaman için okumak gerekir boş boş özetine bakılmaz bu arada şatoal dakiker kendini belli etsin hadi bakayım

Anonim dedi ki...

Yarın sınav var inşallah yarar bu arada Kavram temel lisesine selam

Kavram temel lisesi dedi ki...

Yarın sınav var bakanlara selam olsun

Anonim dedi ki...

Kitabı okumayıp sınavdan önceki gün özetini okuyan zeki arkadaşlar...
11A sınavda düşük alın

Unknown dedi ki...

Erzurum Anadolu İmam Hatip Lisesi 9/E ye selamm...

Üstad dedi ki...

Buradan 85. Yil 9.h ye selamlar

Unknown dedi ki...

10-c burda mi

Anonim dedi ki...

Burdan 9cennet mahallesine selamlar

Unknown dedi ki...

cok iyi anladim tesekkurler

Anonim dedi ki...

Sınavım var çok saolun 7/A <3

Unknown dedi ki...

Sınavdan 90 aldim kitap okumadan özeti okdum

Anonim dedi ki...

Ruhsar Mürşitin baldızı zehranın teyzesi

Anonim dedi ki...

Selam gençler

Anonim dedi ki...

Çok güzel bir kitap

Anonim dedi ki...

Kitapta tam olarak bunlar bahsediliyor degilmi cünkü hocamiz soru sorCak kitaptan özet kitaptakinin aynisimi ...

Anonim dedi ki...

9 B ye selam

yasemin dedi ki...

bende kitabı okuduğumda pek bişey anlamamıştım ama özeti okuyunca anladım.
9 v ye selam