Bir Çift Yürek

KİTABIN ADI :Bir Çift Yürek
KİTABIN YAZARI :Marlo Morgan
YAYIN EVİ VE ADRESİ :Dharma Yayınları P.K. 1358 Sirkeci 34348 İSTANBUL
BASIM YILI :2000

1)KİTABIN KONUSU:


KİTABIN KONUSU GERÇEK BİR OLAYA DAYANMAKTADIR.AMERİKALI BİR TIP DOKTORU OLAN MORGAN’IN AVUSTRALYA’DA YAŞADIĞI YÜRÜYÜŞ VE BU YÜRÜYÜŞ SONUNDA BAŞLANGIÇTA KÜÇÜMSEDİĞİ KABİLEDEN ÖĞRENDİĞİ GERÇEKLER ANLATILMAKTADIR.


2)KİTABIN ÖZETİ:


Amerikalı bir tıp doktoru olan Marlo Morgan gerçek bir olaya dayanan bu kitabında Avustralya'da yaşadığı ruhsal bir yolculuktan bahsetmektedir. Yazar, göçebe bir kültüre sahip Avustralya yerlileri olan Aborijinler eşliğinde, kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle " Gerçek İnsanlarla" birlikte dört ay süren ve çölü boydan boya katettikleri uzun bir yürüyüşe çıkar. Bu süre boyunca, çölün çorak coğrafyasındaki bitkiler ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir. Olağandışı insanlardan oluşan bu toplulukla birlikte yaptığı bu yolculukla Morgan, bu insanların 50.000 yıllık kültürlerinin felsefesi ve bilgeliği ile tanışır.
Macerasının ilk gününden itibaren bu çetin yolculuğun zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Dayanıklılığının her gün sınandığı bu zorlu yolculukta, karşılaştığı her zorlukla birlikte ruhu da değişime uğrar. Aborijinler onu, büyük bir alçak gönüllülükle kendilerinden biri olarak kabul ederler ve onun şefkat dolu öğretmenleri olurlar. Öğretmenlerinden, her insanın eşsiz niteliklerini ve içsel ruhunu takdir etmeyi ve kutlamayı öğrenirken bir yandan da güçlü şifa yöntemlerine tanık olup onların canlılarla ilgili farkındalıklarının ne kadar derin ve anlamlı olduğunu da anlamaya başlar.
Yazarın bu kabile ile tanışması bir süreliğine çalışmak için gittiği Avustralya'da, yerlilerin sorunları ile ilgilenmesiyle başlar. Yazarın onların sorunları ile ilgilendiğini ve onları yakından tanımak istediğini gören bir grup yerli onu bir toplantılarına davet ederler. Ancak, bu toplantı hiç de yazarın beklediği gibi bir toplantı değildir. Bu toplantı için çok özel bir şekilde hazırlanan ve onlar için yaptıklarından dolayı özel bir taktir bekleyen yazar kendisini almaya eski bir jip ile gelen bir yerli ile toplantı yerine gitmek üzere yola çıkar. Çoğu çölün ortasında olmak üzere dört saat süren bir yolculuk sonrası yazar kendini ıssız çölün ortasında bir grup "ilkel" yerlinin yanında bulur.
Kendisinden ilk istenen şey üzerindeki her şeyi ama her şeyi çıkartmasıdır. Bir peştamala sarılı ve yalın ayak kalan yazar ve tüm eşyaları kutsanır. Kendisi yerlilerin arasına kabul edilirken o anda sahip olduğu tüm eşya yakılır. Çünkü, "maddi nesnelerden ve bazı önyargılardan kurtulmak 'varolmaya' doğru yapacağı o yürüyüşün gerekli ve vazgeçilmez bir adımıydı". Bundan sonra yazar bu kabile ile çölü boydan boya geçeceği ve bambaşka bir hayat felsefesi ile karşılaşacağı bir yolculuğa başlar.
Yazar yolculuk boyunca önceden ilkel olarak gördüğü bu insanların doğa ile nasıl iç içe yaşadıklarını; bu kupkuru çölde asla aç ve susuz kalmadıklarını; konuşmadan birbirleri ile iletişim kurduklarını; karşılaştıkları her tür sağlık sorununu çözecek bir birikime sahip olduklarını; hırs, kin, nefret, saldırganlık gibi olumsuz duygularının olmadığını; asla yalan söylemediklerini; hiç bir olayı veya kişiyi yargılamadıklarını; dünyada olup biten her şeyden haberdar olduklarını ve daha bir çok olağanüstü yetenekleri olduğunu hayretle görür.
Yazar tüm yolculuk boyunca kendi kentli yaşamı ile yerlilerin yaşamını, hayata bakışını ve felsefelerini karşılaştırdıkça onların bilgeliklerine hayranlık duymaya başlar. Batı toplumlarının aksine hiç bir nesne ve eşyaya bağlanmayan ve mülkiyetçilik bilmeyen bu insanlar yazarda büyük bir saygı uyandırırlar. Çünkü, Tanrısal "Birlik"'e inanan bu insanlara göre " sen birinin canını acıtırsan, kendi canını acıtırsın, birine yardım edersen, kendine yardım edersin. Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir".
3)KİTABIN ANAFİKRİ:


EĞER TÜM VARLIKLARIN AYNI EVRENSEL BİRLİĞİN BİR PARÇASI OLDUĞUNU ANLARSAK, DÜNYAMIZI YOK OLUŞTAN KURTARMAK İÇİN HALEN GEÇ KALMAMIŞ OLURUZ.VAR OLAN HER ŞEY İNANILMAZ DERECEDE GÜZEL VE HASSAS BİR KARŞILIKLI BAĞIMLILIK DENGESİNDE BULUNMAKTADIR.EĞER BU MESAJI ALABİLİRSEK, O ZAMAN BİZİM YAŞAMLARIMIZ DA “GERÇEK İNSANLARINKİ” GİBİ YÜCE AMAÇLA DOLABİLİR.


4)KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:


KİTAPTAKİ BÜTÜN OLAYLAR YAZARIN ABORİJİNLER İLE ÇÖLÜ GEÇMEYE KARAR VERMESİ İLE GERÇEKLEŞMEKTEDİR.YAZARIN BU YERLİLERLE TANIŞMASI BİR SÜRE ÇALIŞMAK İÇİN GİTTİĞİ AVUSTRALYA’DA,YERLİLERİN SORUNLARI İLE İLGİLENMESİ İLE BAŞLAR.DAHA SONRA YERLİLER YAZARI KENDİ ARALARINDA YAPTIKLARI BİR TOPLANTIYA DAVET EDERLER.BU TOPLANTI SONRASINDA HERKESİN OLUMLU OY VERDİKLERİNİ VE ONUN YÜRÜYÜŞE KABUL EDİLDİĞİNİ AÇIKLARLAR.BAŞLANGIÇTA BUNUN ÇOK APTALCA OLDUĞUNA İNANAN YAZAR
KENDİNİ ÇEKEN BİR GERÇEK OLDUĞUNA İNANIR.KENDİNİ BİRDEN YÜRÜYÜŞÜN İÇİNDE BULUR.OLAYLAR BU YÜRÜYÜŞ İÇERİSİNDE CEREYAN EDER.İKL ÖNCE YAZARDAN BÜTÜN SAHİP OLDUĞU EŞYALAR VE TAKILARI ÇIKARMASI İSTENİR.HEPSİNİ YAKARLAR.ÇÜNKÜ KABİLEYE GÖRE ÖNYARGIDAN KURTULMANIN İLK YOLU BUDUR.

“NOLA” :YAZARIN TEYZESİDİR.

“OOOTA” :KABİLDE TEK İNGİLİZCE BİLEN KİŞİ VE YAZAR

İLE YERLİLER ARASINDA İLŞKİ KURMAYI

SAĞLAYAN KİŞİDİR.


“KABİLENİN EN YAŞLI KİŞİSİ” : KABİLEDEKİ EN YAŞLI KİŞİ OLMAMASINA

RAĞMEN BÖYLE ANILMAKTADIR.KABİLENİN ŞEFİDİR.5)KİTAP HAKIKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

KİTAP ÇOK SÜRÜKLEYİCİ VE ETKİLEYİCİ BİR ANLATIMA SAHİPTİR.KİTABIN VERMEK İSTEDİĞİ MESAJI HERKES ANLAMAYABİLİR.ANLAMAK İÇİN İÇTEN BİR ŞEKİLDE VE KENDİMİZİ VEREREK OKUMALIYIZ.KİTAP İÇİMİZDEKİ HAYVANSAL DÜRTÜLERİ ÖLDÜRÜP YERİNE SEVGİYİ VE İYİ NİYETLİ OLMAMIZI SAĞLIYOR.

6)YAZAR HAKKINDA BİLGİ:

MARLO MORGAN EMKLİ BİR SAĞLIK UZMANIDIR.LEE’S SUMMIT, MISSOURI’DE YAŞAMAKTADIR.İLK KİTABI “BİR ÇİFT YÜREK”AMERİKA’DA OTUZ BİR HAFTA BOYUNCA NEW YORK TIMES BESTSELLER LİSTESİNDE ZİRVEDE KALMIŞ, YİRMİDÖRT DİLE ÇEVRİLMİŞTİR.ÜLKEMİZDE 45 HAFTAYI GEÇKİN BİR SÜREDİR HALA LİSTELERDEDİR.

5 yorum:

Adsız dedi ki...

yarın edebiyat sınavım var keske okusaydım ne ozeti gerçekten su an üzülde ya :(

Adsız dedi ki...

işeyaryo abi:):):)<3<3:):)<3<3

Adsız dedi ki...

şimdi edebiyat yazılısı var hiç bişey nlamadım valla bu nasıl özet

Adsız dedi ki...

yetiştiremediğim için kullancam

Adsız dedi ki...

Hahgi okulda okuyorsun canim ya benimde yazilim var da